Radio Busovača Više od radija
Uz Vareš, zlato pronađeno u općinama Jezero i Čajniče, a rudnik u Fojnici star više od stoljeća redakcija
Tijekom posjeta Bosni i Hercegovini (BiH) 9. listopada 2022. godine, potpredsjednik Europske komisije za promicanje europskog načina života, Margaritis Schinas, najavio je novi projekat, vrijedan 39,5 milijuna eura, kojemu je cilj podržati Bosnu i Hercegovinu u upravljanju mješovitim migracijskim tokovima i upravljanju granicama.
Dio je to kontinuirane podrške EU Bosni i Hercegovini i Zapadnom Balkanu u suočavanju sa pitanjima neregularnih migracija, sigurnosti granica, azila, povratka, borbe protiv krijumčarenja migranata i borbe protiv trgovine ljudima.
Potpredsjednik Schinas boravi u BiH u okviru posjete u četiri zemlje Zapadnog Balkana kako bi razgovarao sa partnerima u regiji, stekao bolji uvid u situaciju na terenu i u duhu partnerstva i saradnje izvidio mogućnosti postupanja sa rastućim brojem neregularnih prelazaka granice duž zapadnobalkanske rute, piše Večernji list BiH.
Potpredsjednik Schinas se sastao s ministrom sigurnosti BiH Selmom Cikotićem i zahvalio mu na vodećoj ulozi koju ministarstvo ima u unapređenju migrantske situacije, koordinaciji usluga i uvećanju međunarodne suradnje. Pozvao je na jaču suradnju i koordinaciju sa Europskom agencijom za graničnu i obalnu stražu, Frontex-om, kao i da BiH finalizira uspostavu zajedničke kontakt točke za suradnju sa Europskom agencijom za suradnju agencija za provođenje zakona, Europol-om. Naglasio je i potrebu za ubrzanjem povratka onih kojima nije potrebna zaštita – kao osnovne komponente bilo koje kredibilne migracijske politike.
Otkako je veći broj ljudi u pokretu počeo stizati u Bosnu i Hercegovinu početkom 2018. godine, Europska unija je osigurala više od 100 milijuna eura za zbrinjavanje izbjeglica, tražilaca azila i migranata, kao i za pomoć BiH u jačanju kapaciteta za upravljanje migracijama. Novi projekt, vrijedan 39,5 milijuna eura, usmjeren je na poboljšanje upravljanja granicama a omogućit će i okvir za tranziciju koordinacije i upravljanja odgovora na migracije u BiH sa UN agencija i humanitarnih aktera na bh. vlasti. To dolazi iz 101 milijuna eura koje je EU izdvojila za tri partnera: BiH, Sjevernu Makedoniju i Srbiju, za jačanje kapaciteta u odgovoru na upravljanje migracijskim tokovima.
Tijekom posjete BiH, potpredsjednik Schinas je obišao prihvatni centar za neregularne migrante u blizini Sarajeva, Ušivak. Tamo se upoznao sa migrantima i mogao je vidjeti poboljšane uvjete u centru, kao rezultat podrške EU. Posjetio je i prostoriju za šivanje u centru, u kojoj su migranti, zahvaljujući podršci EU, pokrenuli novu modnu marku „No Nation Fashion“.
Svi se sjećamo događaja iz 2015. i 2016. godine koji su uzrokovali dramatične prizore koje nikada više ne želimo vidjeti na našem kontinentu. Zahvaljujući naporima BiH, podršci susjednih zemalja i Frontex-a, Europske agencije za granice, zajedno smo uspjeli situaciju ponovno staviti pod kontrolu i od tada svjedočimo značajnom smanjenju dolazaka ovom rutom. Međutim, proteklih mjeseci, brojevi ponovo rastu – što znači da se svi trebamo pozabaviti situacijom sa pojačanim oprezom. Zato sam se odlučio na niz posjeta, koje osim Sarajeva, uključuju i Beograd, Skoplje i Tiranu, gdje gledam kako možemo najbolje odgovoriti na situaciju zajedno u duhu saradnje. Europska unija podržava i nastavit će podržavati Bosnu i Hercegovinu u upravljanju migracijama: i samo moje prisustvo ovdje govori u prilog toj činjenici, rekao je Schinas.
Europska unija je od izbijanja migrantske krize bila glavni partner i pružala najveću financijsku podršku vlastima u BiH u oblasti migracija i upravljanja granicama. Rezultat našeg zajedničkog rada je stabilna i održiva migracijska situacija. Kroz učinkovitije upravljanje migrantskim tokovima, jačanje koordinacije institucija na svim razinama vlasti, pojačan nadzor državne granice i poboljšanu suradnju sa međunarodnim partnerima i civilnim društvom, danas smo u mnogo povoljnijoj situaciji i spremniji smo se nositi s ovim izazovima. Drago nam je da su naši napori prepoznati i pozitivno ocijenjeni od strane naših partnera iz EU, rekao je ministar sigurnosti Selmo Cikotić.
Više o migracijama
Prema informacijama Ministarstva sigurnosti BiH, od početka 2018. godine, kroz Bosnu i Hercegovinu je prošlo skoro 100.000 migranata i tražitelja azila, uključujući više od 14.000 do sada u 2022. godini. EU je podržala uspostavljanje i/ili održavanje sedam prihvatnih centara u BiH, nudeći zaštićen smještaj, sanitarne uvjete i higijenu, prehrambene i neprehrambene artikle, primarne i sekundarne zdravstvene usluge, uključujući psihosocijalnu podršku i hitnu podršku tokom pandemije COVID-19, kao i asistenciju u zaštiti u i izvan centara koje financira EU.
U implementaciji svoje podrške na terenu, EU je surađivala sa ključnim međunarodnim i lokalnim partnerima (uključujući IOM, UNHCR, UNICEF, UNFPA, Dansko vijeće za izbjeglice – DRC, Save the Children i druge humanitarne organizacije). EU je podržala i izgradnju kapaciteta državnih i lokalnih agencija, odnosno Ministarstva sigurnosti, Službe za poslove sa strancima, Granične policije, SIPA-e i policijskih agencija na različitim razinama, osiguravajući im neophodnu opremu, tehničku pomoć i podršku u svakodnevnom radu.
Written by: redakcija
© 2024 radio busovača 101.9 fm. Sva prava pridržana
You cannot copy content of this page
Javascript not detected. Javascript required for this site to function. Please enable it in your browser settings and refresh this page.