Radio Busovača Više od radija
Uz Vareš, zlato pronađeno u općinama Jezero i Čajniče, a rudnik u Fojnici star više od stoljeća redakcija
Svjetska studija o digitalnoj kvaliteti života kompanije Surfshark pokazuje da je Bosna i Hercegovina pala za pet mjesta u odnosu na prošlu godinu.
Kompanija za kibernetičku sigurnost Surfshark ove je godine provela globalno istraživanje o kvaliteti digitalnog života u 117 zemalja što čini 92 posto svjetske populacije.
Bosna i Hercegovina zauzela je 80. mjesto u svijetu, što je za pet pozicija niže u odnosu na prošlu godinu, dok se BiH nalazi na posljednjem 38. mjestu u Europi.
Ova studija indeksira zemlje promatrajući pet osnovnih stubova koji definiraju digitalnu kvalitetu života.
DQL indeks (eng. Digital Quality Life Index) ocjenjuje zemlje na temelju pet ključnih kriterija digitalne kvalitete života: e-sigurnost, pristupačnost interneta, kvaliteta interneta, e-infrastruktura i e-uprava.
Bosna i Hercegovina se po dostupnosti interneta nalazi na 54. mjestu u svijetu. Da bi sebi priuštili mobilni internet, Bosanci i Hercegovci moraju raditi 110 puta više od građana Izraela koji je ove godine zauzeo prvo mjesto prema ovoj studiji i koji imaju najpovoljniji mobilni paket od 1 GB mjesečno.
Kvaliteta interneta u Bosni i Hercegovini, ako pogledamo brzinu interneta, stabilnost i rast, je veoma loš te se nalazimo na 78. mjestu u svijetu i kvaliteta interneta je 15 posto lošiji od svjetskog prosjeka.
Od prošle godine brzina mobilnog interneta u Bosni i Hercegovini poboljšana je za 2,1 posto (0,8 Mbps), a brzina fiksnog širokopojasnog interneta porasla je za 11,2 posto (5 Mbps).
U usporedbi s Hrvatskom, mobilni internet u Bosni i Hercegovini je 3 puta sporiji, dok je fiksni širokopojasni 33 posto sporiji. Od svih kriterija indeksa, najslabija točka Bosne i Hercegovine je e-uprava, koja se mora unaprijediti za 100 posto kako bi se izjednačila s rezultatom najbolje rangirane zemlje (SAD).
Sveukupno, sedam od deset zemalja s najboljim rezultatom nalazi se u Europi, što je bio slučaj i u posljednje tri godine. Izrael je ove godine zauzeo prvo mjesto u studiji koju provodi ova nizozemska kompanija te je tako potisnuo Dansku na drugo mjesto nakon dvogodišnjeg vodstva.
Njemačka je na trećem mjestu, a Francuska i Švedska zaokružuju prvih pet od 117 ocjenjivanih zemalja. DR Kongo, Jemen, Etiopija, Mozambik, Kamerun se nalaze na samom dnu ljestvice studije o digitalnoj kvaliteti života.
Written by: redakcija
© 2024 radio busovača 101.9 fm. Sva prava pridržana