Radio Busovača Više od radija
Uz Vareš, zlato pronađeno u općinama Jezero i Čajniče, a rudnik u Fojnici star više od stoljeća redakcija
Vlada Federacije nedavno je dostavila mišljenje o prijedlogu zakona o najnižem primanju u Federaciji koji je radi razmatranja po žurnom postupku u parlamentarnu proceduru uputio Suad Kaknjo, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije.
Uvažavajući razloge predlagatelja usmjerene na uspostavljanje pravno obvezujućeg okvira koji bi se odnosio na utvrđivanje najnižeg primanja, Vlada navodi kako u okviru svoje nadležnosti smatra svrhovitim reguliranje obuhvata i visine najnižeg primanja tako da ono bude komplementarno s drugim propisima iz seta fiskalnih zakona, piše Večernji list.
Podsjetili su pritom i na samu inicijativu u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije.
Kao razlog za donošenje spomenutog zakona navodi se potreba zaštite najnižeg primanja radnika koji, uz plaću, ostvaruju naknadu za prehranu i naknadu za prijevoz, a imajući u vidu smanjenje zbrojne stope doprinosa, kao i inflatorne pritiske koji negativno utječu na životni standard radnika. U smislu navedenog, istaknuto je kako institut najnižeg primanja predstavlja instrument socijalne zaštite i pravde, kao i instrument kojim se štiti osnovica za obračun doprinosa, naveli su iz Vlade Federacije.
Nakon toga podsjeća se kako postoji uredba o visini minimalne plaće u Federaciji, uz objašnjenje tko je sve sudjelovao u konzultacijama, a objašnjen je i postupak donošenja uredbe.
Naime, razmatrajući prijedlog zakona o najnižem primanju u Federaciji, utvrđeno je da je odredbom Zakona o radu propisano da Vlada utvrđuje najnižu plaću nakon konzultacija s Ekonomsko-socijalnim vijećem te da će Vlada Federacije na prijedlog Federalnog ministarstva financija, u suradnji s Federalnim zavodom za programiranje razvoja, a uz prethodne konzultacije s Ekonomsko-socijalnim vijećem, donijeti propis kojim će propisati metodologiju izračuna i usklađivanja najniže plaće.
U skladu s navedenim donesena je uredba o metodologiji izračuna i usklađivanja najniže plaće na temelju koje je Vlada Federacije donijela odluku o iznosu najniže plaće za 2022. godinu u neto iznosu od 543 KM.
Procedura i prijedlozi Federalno ministarstvo financija dostavljeni prijedlog zakona razmotrilo je s aspekta svojih nadležnosti. Vlada pritom upućuje na to da su odredbe članka 7. nadzor u suprotnosti s ovlastima Porezne uprave Federacije koja je nadležna za naplatu javnih prihoda, a ne ”prava radnika na najniže primanje”, što je suština ovog zakona.
Predlažu stoga da se nadzor nad ovim zakonom dodijeli federalnim, odnosno županijskim inspektorima rada koji su u skladu s posebnim propisima ovlašteni za nadzor u vezi s radom i zapošljavanjem, a briše Porezna uprava FBiH.
Uz to, uopćenog su mišljenja kako bi ovaj zakon trebalo razmatrati ili po redovitoj ili po skraćenoj proceduri u svrhu usklađivanja s drugim propisima. U kontekstu kaznenih odredbi prijedloga zakona, upozoravaju kako je članak 8. u suprotnosti sa Zakonom o prekršajima u predloženim visinama, u načinu i iskazivanju prekršajne sankcije te se neće moći provoditi, piše Večernjak.
Predlažu stoga da se visine usklade s visinama za pravne osobe, fizičke osobe – samostalne poduzetnike i odgovornu osobu – fizičku osobu prema zakonu te da se jasno precizira na koju se normu, odnosno članak odnosi sankcija.
Written by: redakcija
© 2024 radio busovača 101.9 fm. Sva prava pridržana
You cannot copy content of this page
Javascript not detected. Javascript required for this site to function. Please enable it in your browser settings and refresh this page.