Radio Busovača Više od radija
Uz Vareš, zlato pronađeno u općinama Jezero i Čajniče, a rudnik u Fojnici star više od stoljeća redakcija
Hladni dani i mraz u zimskoj sezoni su svakodnevnica, a u tim danima potrebno je posvetiti se i biljkama. Uz pomoć nekoliko stručnih savjeta možete očuvati životni vijek vaših biljaka.
Biljke poput begonija, pelargonija, dalija i cinija su osjetljive na niske temperature i potrebno ih je zaštititi kada prijeti mraz. S druge strane, biljke poput maćuhica, ljubičica, ukrasnog kupusa i kadulje bolje podnose lakši mraz.
Najjednostavniji način zaštite biljaka od mraza je stvaranje barijere između biljaka i hladnog zraka. Prekrivači poput stare plahte, peškira ili posebnih vrtnih tkanina štite biljke. Stručnjaci preporučuju korištenje ovih vrsta materijala kako bi se oko biljaka zadržala toplina i stvorila staklenička atmosfera.
Bitno je da osigurate da cijela biljka bude pokrivena tkaninom i da učvrstite rubove kako pokrov ne bi otišao zbog vjetra. Folije se ne preporučuju jer zadržavaju vlagu i mogu dovesti do još većih oštećenja.
Vrtne posude se mogu premjestiti u zatvoreni prostor kao što su garaže, šupe ili natkrivene terase. Ukoliko su temperature blizu tačke smrzavanja, bitno je da posude unesete u toplije prostore kako bi biljke ostale zaštićene.
Obratite pažnju
Trik s čačkalicom otkrit će da li je vašoj biljci potrebna voda
Također, preporučuje se da nabavite staklena zvona, odnosno vrtne poklopce koji stvaraju toplotnu zaštitu za pojedinačne biljke. Mogu se kupiti u vrtnim centrima ili ih možete napraviti sami od plastičnih boca.
Zalijevanje biljaka prije mraza može pomoći jer mokro tlo zadržava toplinu bolje od suhog. Vlažno tlo stvara mikrookruženje oko biljaka i usporava gubitak topline čime se povećava njihova otpornost na hladnoću.
Written by: redakcija
© 2024 radio busovača 101.9 fm. Sva prava pridržana