Radio Busovača Više od radija
Uz Vareš, zlato pronađeno u općinama Jezero i Čajniče, a rudnik u Fojnici star više od stoljeća redakcija
today11.02.2024
Najveći broj bosanskohercegovačkih građana odlazi u Sloveniju, Njemačku i Austriju, ali Raškaj smatra da se ove godine očekuje i povratak jednog dijela radne snage u Bosnu i Hercegovinu.
“Možemo primijetiti da se trend od kraja prošle godine o nedostatku i povećanju nedostatka radne snage u Bosni i Hercegovini, nastavlja. U januaru smo i dalje imali taj rast od nekih pet mjesto, dakle, nedostatka kvalitetne radne snage”, rekao je Dominik Raškaj, marketing i PR menadžer portala Boljiposao.com
Prema njegovim riječima, u Bosni i Hercegovini nije bilo zastoja u izgradnji stambenih objekata i poslovnih zona.
“Tu vidimo kontinuirani rast. Najzanimljivije je povećanje broja poslovnih subjekata u Tuzlanskom kantonu koji dolaze iz zapadnih zemalja i koji svoje poslovanje prenose u Bosnu i Hercegovinu. Na popisu najtraženijih zanimanja su i ona iz građevinskog sektora, a to su građevinski radnici, zidari, tesari, vodoinstalateri, električari. Na drugom mjestu su uslužne djelatnosti, kao što su trgovina, hotelijerstvo, restorani… A nedostaje kvalitetne radne snage, prije svega kuhara i konobara”, istaknuo je Raškaj.
Naglasio je da imaju zapažen broj oglasa za vozače autobusa u većim sredinama poput Sarajeva, Tuzle i Mostara.
“Postoji trend, koji imamo i u Hrvatskoj, da u nekim autobusnim prijevoznicima, koji obavljaju javni prijevoz, nedostaje i do 100 radnika, što ugrožava funkcioniranje sustava javnog prijevoza. Na četvrto mjesto polako se vraća IT industrija, nakon kratke pauze koju smo imali s otpuštanjima. Imali smo smanjen broj traženih radnika u IT sektoru, ali sada se taj trend IT industrije, barem u Bosni i Hercegovini, ponovo vraća”, kazao je Raškaj.
Zabrinjava, smatra, trend iz Njemačke, Italije i Francuske, gdje je lani ugašeno oko 11.000 građevinskih tvrtki.
“Stale su sa gradnjom brojne poslovne zone i stambeni objekti, što je bilo neočekivano za jednu Njemačku. Dolazi čak i do otpuštanja građevinskih radnika. Ove godine očekujemo rast do čak 30 posto povratka radne snage, kada je riječ o građevinskom sektoru. Dakle, naših radnika koji su bili u Njemačkoj”, pojasnio je Raškaj.
Smatra da su građevinske tvrtke u BiH shvatile da radnicima moraju ponuditi bolje uvjete rada ako ih žele zadržati na tim poslovima ili ih vratiti iz nekih drugih europskih zemalja.
Dotakao se i stranih radnika u Bosni i Hercegovini, prvenstveno iz Bangladeša i Nepala. Naveo je da je jedna firma u Bosni i Hercegovini, koja se bavi prehrambenom industrijom, zaposlila desetine radnika iz Bangladeša.
“Oni u takvoj industriji mogu raditi, ali te osobe trenutno ne mogu raditi u javnom prevozu jer nisu prilagođene tržištu rada u Evropi. Međutim, kao pomoćna radna snaga ti ljudi su nam dobrodošli, ali je bitno da ih prilagodimo našem standardu života, kako ne bi bilo problema kao u Njemačkoj gdje građani izražavaju nezadovoljstvo”, rekao je Raškaj.
Svakodnevno smo svjedoci odlaska mlade, kvalificirane radne snage, što dovodi do toga da u Bosni i Hercegovini ostaje sve manje ljudi, a to dovodi do problema na tržištu rada.
Prema popisu stanovništva iz 2013. godine, u Bosni i Hercegovini živi nešto više od pola milijuna mladih, od 19 do 29 godina. Ne postoje precizni podaci o tome koliko ih je proteklih godina napustilo zemlju, ali istraživanja pokazuju da svaka druga mlada osoba razmišlja o privremenom ili trajnom odlasku.
Written by: redakcija
© 2024 radio busovača 101.9 fm. Sva prava pridržana
You cannot copy content of this page
Javascript not detected. Javascript required for this site to function. Please enable it in your browser settings and refresh this page.