Auti

Znate li što je “crni led” i zbog čega bi posebno mladi vozači trebali dobro paziti u vožnji

today29.11.2024

Background
share close

S dolaskom prosinca pale su temperature, a jedna od skrivenih opasnosti na cesti je tzv. crni led, jedva vidljiv golim okom, pa stoga i izrazito opasan za vozače, ali i pješake. Nije to led crne boje, nego tanki i prozirni zaleđeni sloj koji se najčešće stvara nakon ledenih kiša ili ponovnog zaleđivanja snijega pri niskoj temperaturi na prometnicama i nogostupima.

Tako formiranju crnog leda na cesti mogu pridonijeti i automobili. U zimskim uvjetima tople automobilske gume otapaju led i snijeg na cesti, ali se snijeg može opet brzo zalediti u vrlo tankom i prozirnom sloju.
Podmukla pojava

Ova podmukla pojava može izazvati smrtonosne nesreće zbog gubitka kontrole nad automobilom, upozoravaju stručnjaci.

Crni led, naravno, nije crne boje, već tanki prozirni sloj smrznute vode koji se stvara na površini. Ne pojavljuje se samo na cesti, već i na pješačkim prijelazima, popularnim “zebrama”. Često je teško vidljiv, stvarajući lažni osjećaj sigurnosti kod vozača.

Crni led se obično stvara nakon ledene kiše ili ponovnog smrzavanja snijega na cesti, pri niskim temperaturama. Kada su u pitanju rizične lokacije, to su ulice s puno drveća ili malo prometa, ulazi/izlazi iz tunela, mostovi…

U slučaju da odjednom izgubite kontrolu nad vozilom zbog crnog leda, prije svega je vrlo važno ostati smiren i pribran koliko je to moguće, smanjiti brzinu i izbjegavati iznenadne i oštre manevre.

Okrenite volan u smjeru klizanja vozila, odnosno smjeru suprotnom od zavoja. Potom treba pričekati nekoliko trenutaka da gume počnu koliko-toliko prianjati. Nakon toga upravljač treba postepeno ispravljati. Ovako možete uspješno kontrolirati proklizavanje. Savjet je i da prebacite u nižu brzinu kako biste usporili automobil bez korištenja kočnica.

Written by: redakcija

Rate it

0%