Hrvatska

Od danas novi režim u zračnim lukama: Što se sve mijenja?

today26.03.2023

Background
share close

Za primjenu Schengena najveća zračna luka u Hrvatskoj, zagrebačka Franjo Tuđman uložila je u radove za prilagodbu prostora i drugog milijun eura, očekujući da će putnicima koji putuju u zemlje članice Schengena ili dolaze iz njih od nedjelje prolaz kroz luku biti lakši i brži.

Zračne luke u Hrvatskoj od danas su spremne za primjenu novih pravila ne očekujući prvog dana gužve ni zastoje, a kako je to ujedno početak ljetnog reda letenja većina najavljuje rast prometa, dostizanje i premašivanje rezultata iz rekordne 2019. godine.Kao i na cestovnim graničnim prijelazima, tako i u zračnim lukama primjena šengenskog režima znači slobodan protok putnika koji dolaze iz tog prostora bez graničnih kontrola putovnica. Time mnogi međunarodni letovi postaju domaći, pa će omjer kod većine zračnih luka biti otprilike 70 prema 30 posto u korist domaćih letova.

To znači i da putnici koji lete iz Hrvatske ili u Hrvatsku iz hrvatskih i europskih zračnih luka neće prolaziti kontrolu osobnih dokumenata nego će samo na sigurnosne kontrole i potom na ukrcaj u zrakoplov.

Za primjenu Schengena najveća zračna luka u Hrvatskoj, zagrebačka Franjo Tuđman uložila je u radove za prilagodbu prostora i drugog milijun eura, očekujući da će putnicima koji putuju u zemlje članice Schengena ili dolaze iz njih od nedjelje prolaz kroz luku biti lakši i brži.

“Prvog dana, 26. ožujka, očekujemo 108 odlaznih i dolaznih letova, od kojih 53 dolazna, a od toga 10 izvan šengenskog područja, što su sada međunarodni letovi. Ostali su letovi domaći odnosno unutar tog područja. U odlasku se očekuje 55 letova, od toga 11 međunarodnih, izvan šengena, te 44 domaća leta, unutar Schengena”, kažu iz MZLZ-a (Međunarodne zračne luke Zagreb).

Radovima za prilagodbu Schengenu obuhvatili su izmjene u pozicijama kućica za kontrolu putnih dokumenata koje se sele sa trećeg na drugi kat, uz njihovo smanjenje u odlasku putnika jer očekuju manji promet putnika na međunarodnim letovima u odnosu na domaće. Proširili su i koridore za putnike do mostova za ukrcaj u zrakoplove na domaćim letovima, kao i prilagodili različite aerodromske sisteme, oznaka i drugo.

Iz MZLZ-a iznose i da će u ljetnom redu letenja 2023. Zagreb biti izravno povezan s 58 destinacija te da očekuju nastavak trenda porasta, na ukupno 3,8 milijuna putnika do kraja godine.

Osijek proveo sve pripreme, sve ide po planu

“Spremni smo za šengen. Sve su potrebne pripreme provedene, sve ide po planu”, poručuju iz Zračne luke Osijek.

Ni oni ne očekuju zastoje prvog dana, kada u redovnim linijama očekuju tri zrakoplova u dolasku i tri u odlasku, pri čemu polasci nisu u isto vrijeme i svi su unutar šengenskog prostora. Sve će letove operirati Trade Air u sklopu PSO programa sa zrakoplovom kapaciteta 33 putnika.

Osijek će prema ljetnom redu letenja biti povezan s osam destinacija, od kojih šest domaćih.

Podsjetimo, Hrvatska je 1. siječnja ove godine ušla u schengenski prostor, što znači slobodan protok putnika bez kontrole na granicama između članica tog sporazuma. Odmah u ponoć na Novu godinu digle su se tako rampe na cestovnim graničnim prijelazima između Hrvatske te Slovenije i Mađarske, koje su već odavno u schengenskom režimu, a sustav putovanja između članica Schengena zaživio je prvog dana ove godine i na drugim graničnim prijelazima u Hrvatskoj poput onih u morskim lukama. No hrvatske zračne luke zbog specifičnosti su dobile nešto manje od tri mjeseca za početak primjene schengenskog režima jer su morale prilagoditi tokove putnika s obzirom na to da su ulaskom u Schengen mnogi međunarodni letovi postali u biti domaći, bez kontrole putovnica putnika.

Written by: redakcija


0%

You cannot copy content of this page